Dziennik pokładowy

       SEMPER FIDELIS NA LITWIE

Jak co roku Litewscy Polacy razem z rodakami na całym świecie, uczcili Święto Niepodległości Polski. Obchody te tradycyjnie już związane są z postacią Józefa Piłsudskiego, który urodził się w Zułowie na Wileńszczyźnie, a wychował w Wilnie,   Ścisłe związki z ziemią wileńską sam Marszałek przypieczętował prośbą, by jego serce po śmierci spoczęło w Wilnie, u stóp Matki, pomiędzy swoimi wiernymi żołnierzami. Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie od lat pozostaje głównym miejscem listopadowych uroczystości w Wilnie,

W tym roku po raz pierwszy delegacja składająca się z  instruktorów oraz wachtowych i podwachtowych  Brzezińskiej  drużyny wodnej „Semper Fidelis” wyjechała na Litwę by wraz z harcerzami z Hufca Głowno, Łowicza, Koluszek i Łodzi  uczcić pamięć bohaterów powstań oraz złożyć kwiaty na grobie Marszałka Józefa Piłsudskiego w 92 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 


O godzinie 6.00 z Zułowa miejsca gdzie urodził się Józef Piłsudzki wyruszyła wiec XVI już Sztafeta Niepodległości, organizowana przez Wileński Hufiec Maryi im. Pani Ostrobramskiej . 
Tego roku biegaczom wyjątkowo dopisała pogoda, więc owe niespełna 70 kilometrów, dzielące Zułów od Wilna, młodzi harcerze z Polski i Litwy w biało-czerwonych kamizelkach pokonali sprawnie i w samo południe przybyli na Rossę. Przebiegając ostatnie kilometry, rozwinęliśmy imponującą biało-czerwoną flagę długości 123 metrów - bo tyle było lat niewoli i zaborów, aż nastąpił 11 listopada 1918 roku. 


Obszerny program naszej wizyty na Litwie dał nam możliwość odwiedzenia wielu miejsc związanych z polskością  takich jak, cmentarz Antokolski, dom – muzeum Adama Mickiewicza oraz Juliusza Słowackiego, grób Lelewela na cmentarzu na  Rossie. Odwiedziliśmy  także wstrząsające miejsce – Ponary. W czasie II wojny światowej, w latach 1941-1944 las w Ponarach był miejscem masowych mordów dokonywanych przez oddziały SS, policji niemieckiej i kolaboracyjnej policji litewskiej pod Wilnem. Gdzie zgineło ok. 100 000 ludzi w tym 70 000 żydów i 20 000 polskiej inteligencji wileńskiej i żołnierzy Armii Krajowej.


Dzięki gościnności Polskich nauczycielek na  Litwie  mogliśmy nocować w Polsko  – Rosyjskiej  szkole w  Podgrodziu, gdzie uczniowie z okazji obchodów przygotowali naprawdę piękną akademię, będącą  odzwierciedleniem  żywych postaw patriotycznych w śród młodych ludzi. Byliśmy poruszeni ich dumą z tego że są polakami pamiętającymi tak silnie o swojej historii.
  Wyjazd ten uświadomił nam jak wielkim problemem jest zanikanie świadomości patriotycznej u młodzieży w Polsce.
Chcemy powtarzać wyjazdy na Litwę z harcerzami, bo widzimy, że dopiero taki wyjazd umacnia w poczuciu polskości i napawa może trochę wstydem, że my mieszkający w wolnym kraju nie potrafimy doceniać naszej wolności i być jednością na co dzień w swoich staraniach na rzecz ojczyzny. Najlepiej  ujął to polski  Ksiądz prowadzący modlitwę przy grobie Marszałka,  powiedział on  - że Polacy  mieszkający w Polsce powinni uczyć się polskości od polaków mieszkających na kresach.
Słowa te wydaja się bolesne, ale w zderzeniu z rzeczywistością okazują się niestety  bardzo prawdziwe.

Czterodniowa wizyta na Litwie na długo pozostanie w naszej pamięci. Była to niezapomniana lekcja którą będziemy na pewno powtarzać i odwiedzać miejsca związane z polskością w kraju i zagranicą ucząc młodych patriotów bo wierzymy że młodzi ludzie poprzez szacunek do swojej historii mogą mieć wpływ na przyszłość i wygląd swojego kraju. Podziękowania za udział w wyjeździe dla Hufca Głowno. 

                                                    Z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ  !
                                                                  Dh. pwd. Katarzyna Stańczuk 
                                                                  Dh. pwd. Maciej Jędrzejczak